Wniosek o nabycie spadku po mamie??

Dyskusja.

Moderator: coolaj

Wniosek o nabycie spadku po mamie??

Postprzez dorotablond » Śro Paź 24, 2007 8:15 pm

Witam
W kwietniu zmarła moja mama - nie zostawiła testamentu. Minęło pół roku i chcemy złożyć w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku (2 córki i mąż) - chodzi o niewielkie środki pieniężne na koncie (ok. 5 tyś.) które chcemy przeznaczyć na nagrobek. Wzór wniosku już mam ale chodzi mi o załączniki i koszty. Ja jestem panną więc pewnie tylko akt urodzenia, tata akt ślubu, a siostra jest mężatką więc nie wiem czy wystarczy tylko akt małżeństwa czy do tego ma dołączyć też akt urodzenia? Czy jeszcze coś oprócz oczywiście aktu zgonu trzeba dołączyć? Czy taki wniosek można napisać wspólnie czy każde z nas muszą to zrobić oddzielnie? Jakie koszty poniesiemy (z uwagi na niewielki spadek chodzi nam o jak najniższe)? Jak długo taka sprawa trwa (nie spieszy się nam ale wolałabym wiedzieć). Czy jeszcze na coś powinniśmy zwócic uwagę? Będę wdzięczna za wszelką podpowiedź
dorotablond

Postprzez Aplikant_2 » Pon Paź 29, 2007 11:22 pm

Witam,

zacznę od niezbednych dokumentów: oczywiście akty urodzenia spadkobierców - co do zamężnej siostry wystarczy akt małżeństaw bowiem z niego wynika jakie miała nazwiasko rodowe, ale sąd orzekający moze chcieć również akt urodzenia (raz mi się tak zdażyło) i akt zgony spadkodawcy. Wnieoske możecie złożyć wspólnie jako wnioskodawcy. Koszt 50 zł najlepiej w znaczkach opłaty sądowej które można nabyć w kasie sądu rejonowego. Spraw nie powinna trwać dłużej niż max dwa posiedzenia.
Aplikant_2

a tata też musi mieć akt urodzenia

Postprzez dorotablond » Wto Paź 30, 2007 5:54 am

mam akt ślubu taty ze zmarłą mamą - nie wystarczy? Mam przygotowane 3 wnioski (takie same tylko na każdym z nich osobno każde jest wnioskodawcą) - czy będziemy płciż 50 zł czy za każdy wniosek osobno? I jeszcze jedno - do sądu przygotować 4 komplety tak?
dorotablond

Wróć do SPADEK

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość