Spadek z zagranicy

Dyskusja.

Moderator: coolaj

Spadek z zagranicy

Postprzez gabriel8822756 » Pon Mar 07, 2011 11:13 pm

Zacznę najścislej jak sie da aby opowiedzieć przypadek który mnie spotkał. Miałem ojca za granica ( w europie ) nie miałem z nim kontaktu przez około 15 lat ( mam 28 ) ostatnio rodzina ojca poinformowała mnie iż ojciec ma kłopoty ze zdrowiem i chce wrócić do Polski, po kilku dniach dowiedziałem się że pojechała po niego moja ciotka, rodzona siostra mojego ojca która nie miała z nim kontaktu podobnie jak ja. Ojciec w trakcie powrotu zmarł gdyż prawdopodobnie nie był w stanie do transportu. Z tego co rozumiem ciotka pojechała po ojca tylko i wyłacznie aby przywłaszczyć sobie jego dobra materialne i tak wrócili z samochodem mojego ojca i jakimis rzeczami osobistymi, prawdopodobnie samochód był na kredycie ( zaznaczam prawdopodobnie gdyż nie jestem pewien bo wszystko przede mną się ukrywa ).Moje pytania to: 1 Czy ten samochód przysługuje mi ( jestem jedynakiem ojciec nie miał wiecej dzieci) 2 Czy jeśli samochód był faktycznie na kredycie i są jeszcze za niego raty do spłaty to czy ja będę obciążony tymi ratami przez zagraniczny bank??? 3 Czy mam prawo wglądu do papierów samochodu i u kogo on powinien sie znajdować po sprowadzeniu go do polski??( sprowadziła go siostra ojca i w tej chwili jest u niej) 4 jak mogę sprawdzić czy faktycznie są na nim jeszcze raty.] Ogólnie prosiłbym o rady co w takiej sytuacji mam zrobić Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam Gabriel
gabriel8822756

Re: Spadek z zagranicy

Postprzez K Sod » Czw Mar 10, 2011 12:05 pm

Na szybko - ad 1) W pierwszej kolejności dziedzicza dzieci i małzonek, dopiero gdyby spadkodawca nie miał zstepnych rozważa sie w ramach dziedziczenia ustawowego inne warianty co wskazuje iz dziedziczy Pan po ojcu.
ad 2) dziedziczy sie prawa i obowiazki majatkowe, mozna jednak przyjac spadek z dobrodziejstwem inwentarza co oznacza iz odpowiada sie za długi do wysokosci spadku- w tym wypadku jak rozumiem wartości samochodu.
ad 3) z chwila smierci spadkodawcy przechodza na spadkobierców - czyli ja by wynikało na Pana - w/w prawa i obowiazki, a wiec jesli samochód był własnością spadkodawcy to z chwilą jego smierci stał sie Pańska własnością, wraz z dotyczaca go dokumentacja oczywiście. Jeśli jest tak jak rozumiem opisany stan faktyczny to dysponuje Pan samochodem jak rzecza swoja. Co do punktu 4 nie portafie udzielic informacji tym bardziej że sprawa dotyczy zagranicy.
K Sod

Re: Spadek z zagranicy

Postprzez gabriel8822756 » Sob Mar 12, 2011 1:26 am

Sprawy maja się tak iż pochowalem ojca, siostra ojca nie chce oddac mi samochodu jesli nie zaplace jej 5000 zł rekompensaty za sprowadzenie ojca z zagranicy ( prawdopodobnie koszty pokrywala matka ojca, moja babka) w dalszej rozmowie wyniklo iż moj ojciec przed smiercia podpisal umowe darowizny samochodu na rzecz swojej siostry co dla mnie jest bardzo dziwne gdyz jesli by miala taka umowe to domyslam sie ze nawet by ze mna nie rozmawiala i nie chciala 5000 zł rekompensaty tylko sprzedala samochod i miala o wiele wiecej. Z tego co mi też wiadomo ojciec wracal do polski aby sie podleczyc a po tem mial zamiar znowu wrocic za granice wiec tym bardziej dziwi mnie darowizna. Prosze was powiedzcie co mam w tym wypadku zrobić i jak postompić??
Z gory bardzo dziekuje i pozdrawiam.
gabriel8822756

Wróć do SPADEK

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość