spadek

Dyskusja.

Moderator: coolaj

spadek

Postprzez nicole » Czw Lip 05, 2007 10:21 am

czytalam ze za dlugi rodzicow po ich smierci odpowiadaja dzieci, gdy przyjmuja spadek.Jezeli rodzice nie posiadaja zadnych dobr materialnych wlasnego mieszkania,pieniedzy na koncie itp. to czy te dlugi to "spadek?"
nicole

Postprzez Prawnik » Czw Lip 05, 2007 11:48 am

Wyjaśnienie znajdziesz w przepisach kodeksu cywilnego.

Art. 1012 spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.

Art. 1015. § 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Art. 1016. Jeżeli jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, uważa się, że także spadkobiercy, którzy nie złożyli w terminie żadnego oświadczenia, przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Więcej informacji znajdziesz tu:
http://prawnik24.pl/kodekscywilny/prawn ... lny_53.htm
Prawnik

Postprzez Prawnik » Czw Lip 05, 2007 12:23 pm

Tu znajdziesz broszurę informacyjną na temat postępowania spadkowego:
http://prawnik24.pl/Dokumenty/Broszury%20MS/przew07.pdf
Pozdrawiam
Prawnik

Postprzez nicole » Nie Lip 08, 2007 12:26 pm

to byla wyczerpujaca odpowiedz dziekuje
nicole

Blaam o pomoc

Postprzez Jakub » Śro Wrz 17, 2008 11:37 pm

Witam jestem 20 latkiem, któremu w jednej chwili zawalil się cały świat. Po śmierci Ojca dowiedziałem się, że zostawił on w spadku długi, nie zrzeklem sie spadku gdyż nie mialem w ogole pojecia o dlugach Ojca, ktory z nami nie mieszkal, od smierci Ojca minol rok. Prosze o pomoc co ja mam teraz zrobic ? jestem osobom dosc slaba psychicznie i nie wyobrazam sobie wejscia w zycie z takim obciazeniem, po glowie chodza mi bez przerwy mysli samobojcze przy życiu trzyma mnie jednynie myśl o mojej Mamie i o Bracie ja po prostu juz nie moge wytrzymac, prosze o pomoc
Jakub

Postprzez pektusa » Śro Mar 04, 2009 7:03 pm

witam, glowa do gory trzeba byc dobrej nadzieii zaczelam studiowac prawo i wiem ze mozesz sie odwolywac moze warto znalezc dobrego radce prawnego ktory pokieruje Cie i doradzi jak uporac sie z fantem:) trzymam kciuki a i jesli beda jakies klopoty to prosze pisac bo mam znajomosci wsrod prawnikow to podpytam jesli sprawa sie nie wyjasnila
pektusa

Postprzez krzysiekkkk » Pon Maj 04, 2009 9:27 pm

Dom jest wlasnoscia babci i dziadka. Moja mama to ich córka i ja wnuczek (18 lat) mieszkamy wspólnie od mojego urodzenia z nimi. Babcia jest bardzo cieżko chora i nie napisala testamentu. My nie mamy odwagi jej o to prosic. W razie naglej śmierci jakie mamy prawo do jej majątku? Jak wobec braku testamentu będzie wygladal podzial majatku?
krzysiekkkk

Problem

Postprzez ciarnaaa » Nie Maj 10, 2009 6:34 pm

witam. Mam taki problem. Moi dziadkowie przepisali swoje mieszkanie po śmierci na mnie i na moją matkę. Zrobili to za czasów kiedy było wszystko w porządku. Jednak matka zaczęła pić i robić awantury. Przez to chcą zmienić spadek (aby mieszkanie było tylko na mnie). Chciałabym zapytać jakie koszty poniosą i jaki trzeba podjąć kroki. Bardzo proszę o odpowiedż. To pilne. Z góry dziękuję.
ciarnaaa

Wróć do SPADEK

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość